Charakteristika

 

Holandský ovčiak môže byť vďaka svojej hravosti dobre motivovaný a zamestnaný. Vďaka tomuto je mu možné ukázať, čo sa od neho očakáva a kde sú hranice.

Rád sa zdržiava v prírode.

Miluje vodu a všetko okolo vody, čo je už vidno pri štencoch, ktoré sa máčajú v miske. V dospelosti by im nemalo byť odopreté plávanie.

So svojimi druhmi chce byť v mieri a vďaka tónu štekania s nimi komunikuje, pritom  používa výraznú a intenzívne reč tela. Rád si získava kamarátov a pri hre sa ich snaží animovať. Je prívetivý a obratný avšak aj krajne opatrný pri prvom kontakte. Neprovokuje ale nenechá si “skákať po hlave“. Je to skôr tolerantný ako dominantný pes, ktorý sa diplomaciou a zručnosťou dokáže vyhnúť problémom a hádkam (bitkám).

Holandský ovčiak je veľmi športový a aktívny, preto potrebuje dostatok pohybu.

Ak mu človek dokáže vyjsť v ústrety pri jeho zvedavosti, pohybových potrebách, záujme na objavovaní a potrebe zábavy dokáže byť spokojným spoločníkom. Najlepšie je mu v dome so záhradou. Nemal by byť chovaný v ohrade.

Ak žije integrovaný v rodine a podľa možností je všade braný, tak je potom spokojný, nekomplikovaný, príjemný, šťastný a prítulný pes.

Holandský ovčiak je nekomplikovaný, prispôsobivý, rýchlo a ľahko sa vžije do svojho nového okolia (domu). Voči rodine je oddaný, k cudzím je nepodplatiteľný.

Jeho zdravá, sebaistá zdržanlivosť je len čistá inštinktívna opatrnosť, ktorá ho nenechá konať neuvážene a nerozvážne.

 Ako mláďa je neúnavné, stále v pohybe a čaká, že sa môže stať niečo napínavé, zaujímavé. Je senzibilný a vníma citlivo pokarhanie ako aj kolísanie nálad v rodine.

Nie je pomstychtivý a negatívne zážitky a skúsenosti si príliš nepripúšťa a vďaka svojej sebadôvere ich dokáže dobre spracovať a zabudnúť na ne.

 Napriek svojej senzibilite je jeho myseľ vyrovnaná, a nie je duševne labilný, nervózny alebo bojazlivý v chovaní. Predpokladom dobrého holandského ovčiaka je samozrejme jemu prispôsobená zrozumiteľne a pozitívne vedená výchovná metóda, v ktorej je zohľadnený jeho intelekt a potreba pohybu.

Nakoľko holandský ovčiak potrebuje viacej času k dozretiu – buduje si svoju sebaistotu a sebadôveru do cca 18 mesiaca,  preto je potrebné najmä počas prvého roka života ho telesne a duševne nepreťažovať. Počas tohto životného obdobia by sa im mala venovať zvýšená pozornosť. 

 

Aragon-Brabus v.d. Limmat Ś Nora-Dehly v.d. drei Eidgenossen Ś Murphy v.d. drei Eidgenossen

 

Holandský ovčiak sa vyskytuje v troch variantoch:

krátkosrstý, dlhosrstý a drsnosrstý.

 Najčastejšia forma je krátkosrstý a následne drsnosrstý. Dlhosrstý bol a  je odjakživa medzi holandskými ovčiakmi  málo rozšírený a takmer  viackrát zmizol  z dohľadu. Dnes už je chov týchto dlhosrstých ovčiakov zaistený vhodným počtom psov.

Dovolené farby: pre krátko a dlhosrsté: zlaté alebo strieborné pásiky.

Pre drsnosrsté: okrem zlatého alebo strieborného pásiku aj modro-sivá a korenie a soľ.

V charakteroch týchto troch variant sú minimálne rozdiely.

Krátkosrstý je pracovný pes, ktorý je vážny, temperamentný  a koncentrovaný pri práci.

Dlhosrstý je vďaka svojmu kožuchu opticky veľmi pekný a podobá sa  zovňajškom tak trochu vlkovi. Jeho srsť je dobre udržiavateľná. Je trochu pokojnejší, vyrovnanejší a uvoľnenejší avšak podáva výkony plné horlivosti a temperamentu. Je považovaný za najsenzibilnejší typ z troch variant, lepšie povedané: citlivý bez sklonov k preháňaniu.

   Drsnosrstý je najaktívnejší a najoddanejší avšak v čase dospievania je náročnejší. Hravosť, radosť z pohybu a detské správanie je dlhšie a počas tohto obdobia chce byť každú minútu pri  pánovi a vždy mu ukazuje svoje nadšenie z dvojnohého priateľa. Niekedy je však pritom veľmi horlivý a rýchli .

 

Nezaobstarávajte si Holanďana ak mu nie ste schopný poskytnúť správnu výchovu, vedenie, lásku a dostatok času, nakoľko potrebuje neustály kontakt a záujem pána. Tým ušetríte sklamanie sebe i psovi, ktorý by sa tak mohol skôr stať bremenom pre svoje okolie ako potešením.

 

Vyhľadávanie

TOPlist

free counters